سوالات متداول

 

1. چگونه مدارک تحصیلی دانش آموختگان فارغ التحصیل از دانشگاههای غیر تایید در رشته هایی علوم پزشکی تایید میگردد.

   شرایط ارزشیابی مدارک غیرمعتبر در رشته های علوم پزشکی 

شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور در وزارت بهداشت اطلاعیه ای به منظور اعلام به دانش آموختگان رشته های دکتری عمومی پزشکی، دانپزشکی و داروسازی با تاریخ ورود بعد از آگوست ۲۰۰۹ از دانشگاههای غیر تایید منتشر کرده است.

به نقل از سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت: آن دسته از دانش آموختگان فارغ التحصیل از دانشگاهای غیر مورد تایید در رشته های علوم پزشکی می توانند با طی یکی از سه راه پیش رو مدرک دانشگاهیه خود را ب راحتی معادل سازی کنند 

دکتر حمید اکبری افزود: تا به حال برای افرادیکه از دانشگاهای غیرمعتبر وزارت بهداشت فارغ التحصیل میشدند به هیچ وجه مدرک انها را ارزشیابی نمیکردیم و به انها اعلام میکردیم که از نظر ما شما دیپلم هستید .

دکتراکبری خاطر نشان کرد: البته دانشگاهایکه در رده بندی های معتبر مثل QS، تایمز و شانگهای، رنکینک زیر 1000قرار داشتند، مرد ارزیابی واقع میشد اما سایر دانشگاهها را مورد  ارزیابی قرار نمیدادیم.

دکتراکبری افزود: در جلسه اخیر ارزشیابی وزارت بهداشت تصمیم گرفته شد که راهی برای قرار گرفتن مدارک این افراد در پروسه ارزشیابی وزارت بهداشت باز شود. وزارت بهداشت سه راه برای این افراد فراهم کرده است که در صورت موفقیت در یکی از آنها، مدارک آنها در پروسه ارزشیابی قرار می گیرد.

  در صورت موفقیت در یکی از سه راه پیش رو ب علاوه شرکت در آزمون ملی دانش آموختگان خارجی، مدرک دانشجو مورد تایید تلقی خواهد شد.

1. شرکت در آزمون های بین المللی و شناخته شده و اخذ نمره ی قابل قبول 

 2.گرفتن پذیرش در مقطع بالاتر از یک دانشگاه موردتایید بهداشت بدون قایل شدن ب جبر مکان,یعنی این پذیرش میتواند در دانشگاه همان کشور باشد یا کشوری دیگر,مهم اعتبار دانشگاهی است که در یک مقطع بالاتر پذیریش میگیرد. 

3. اخذ اجازه ی کار همگرا با رشته تحصیلی  در کشور دیگر که دانشگاه معتبر دارد، این بدین معنی است که توان علمی  دانشجو تایید شده است. 

لازم به  ذکر دوباره است که  یکی از این سه راه ب علاوه ی قبولی در آزمون سالانه ی دانش آموختگان خارج از کشور، مهر تاییدی است به مدرک دانشگاهی فرد فارغ التحصیل از دانشگاه غیر تایید.

مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در این اطلاعیه یادآور شده است: پس از ارائه مدارک و مستندات، پرونده در کمیسیون ارزشیابی مدارک مطرح و تصمیم گیری خواهد شد.

 همچنين اينكه چه در دانشگاه معتبر تحصیل نمایند و چه در دانشگاه غیر معتبر، در هر صورت باید مدارکشان توسط کمیسیون ارزشیابی پزشکی وزارت بهداشت، مورد ارزشیابی قرار گرفته و در مرحله بعدی در آزمون پیش کارورزی (پری انترنی) شرکت کنند.

ضمنا دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور که دارای گواهی قبولی در امتحانات زیر باشند از شرکت در امتحان پیش کارورزی معاف می باشند:
– تمام مراحل ECFMG و یا USMLE آمریکا و کانادا
– تمام مراحل امتحان PLAB رشته پزشکی انگلستان
– کنکور انترنی فرانسه
– امتحان نهایی سایر دانشگاههای خارج از کشور که به تایید شورایعالی ارزشیابی رسیده باشد.

باما همراه باشید تیم ما به آینده شما می اندیشد.


2.آزمون ملی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چیست؟

 دانش آموختگان خارج از کشور رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی (تایید مطلق و مشروط و غیرتایید 2017 به بعد) برای ارزیابی مدارک خود پس از بررسی مدارک و تطابق با آیین نامه ارزشیابی توسط مرکز خدمات آموزشی باید جهت شرکت در آزمون ملی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی آماده باشند. این آزمون ها دارای بخش های مختلف بوده و سالی یکبار برگزار می شوند. این آزمون ها دارای آزمون عمومی، تخصصی و عملی پس از طی دوره کارآموزی میباشد. بعد از موفقیت در کلیه مراحل، توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی دندانپزشکی داروسازی و تخصصی ، نتایج  جهت طرح در کمیسیون مربوط و ارزشیابی مدرک متقاضی به مرکز خدمات آموزشی اعلام میشود. 

گروهی از دانش آموختگان خارج از کشور که از این آزمون معاف هستند که مثلا گواهی قبولی در امتحانات بورد ملی آمریکا و کانادا و آزمون جامع معادل با آزمون های فوق از سایر کشورها در صورت تایید شورای عالی ارزشیابی داشته باشند از شرکت در امتحان ملی معاف می شوند. آیین نامه دقیق کسانی که سالانه از شرکت در آزمون فوق معاف می شوند توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعیین می گردد. مثلا مدرک دندانپزشکی فارغ التحصیلان دوره تخصص که دارای بورد تخصصی از کشورهای آمریکا و کانادا، Facharzt  از کشورهای آلمان، اتریش و FMH سوئیس، مدارک DES و DIS و DUO  و CES از کشور فرانسه، مدرک DES کشور بلژیک و مدرک FRCS و MRCP و در سطح Senior Registrar و  Specialized Registrar و Registration دائم یا موقت از GMC یا داشتن سمت Consultant از کشور انگلستان به عنوان دکتری در دندانپزشکی تایید می شود.


3. مدارک لازم برای اخذ پذيرش در رشته داروسازی ،پزشکی،دندانپزشکی وسایر رشته های کارشناسی چیست؟

- ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان
- ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان(تجربی يا رياضی)
- ترجمه رسمی ریز نمرات پیش دانشگاهی
- ترجمه رسمی مدرک موقت يا دائم پیش دانشگاهی
- صفحه اول پاسپورت یا ترجمه رسمی شناسنامه
- یک قطعه عکس

آدرس ارسال ايميل:

Info@neufree.com


4 . مدارک مورد نیاز برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا چیست؟

داشتن مدرک زبان انگلیسی (تافل و آیلتس) برای اخذ پذیرش  اولیه ازدانشگاه NEU لازم نیست. 

1.اسکن مدرک لیسانس و فوق لیسانس به همراه ریز نمرات ( ترجمه انگلیسی )

2.اگر مدرک کارشناسی شما ناپیوسته است باید مدرک فوق دیپلم و ریزنمرات ( ترجمه انگلیسی ) را نیز ارسال نمائید.

3.اسکن یک قطعه عکس ۴*۳ 

4.در صورتیکه مدرک اصلی فارغ التحصیلی موجود نیست ترجمه گواهی موقت دانشگاه مبنی بر فارغ التحصیلی 

5.اسکن پاسپورت (صفحه اول)

6. ذکر نام انگلیسی  رشته های  مورد نظر به ترتیب اولویت

7.اسکن مدرک زبان در صورت وجود (تافل و یا آیلتس)

8. ذكر رزومه کاری (پروژه و تحقیق و….)

9.اسکن برگه معرفی استادحداقل 2 عدد

10. ذکر دقیق آدرس پستی و شماره تماس

11. اگر در یک رشته دانشگاهی مرتبط ،فارغ التحصیل یا دانشجو هستید به دلیل امکان برابر سازی واحدهای مشترک پاس شده ،ترجمه ریز نمرات دانشگاهی لازم می باشد.


5. سوال مشترک بسیاری از داوطلبان در رشته های داروسازی ، پزشکی و دندانپزشکی :

 
سوال:" آیا بعد از فارغ التحصیلی از قبرس باید جهت ارزشیابی مدرک داروسازی/ پزشکی در ایران ،در آزمون جامع شرکت کرده و دوره تکمیلی بگذرانیم؟"

پاسخ: از هر کجای دنیا که فارغ التحصیل شوید ، حتی از بهترین دانشگاه های دنیا ، از آلمان ، اتریش و یا حتی از آمریکا  فارغ التحصیل شوید، جهت ارزشیابی مدارک و دریافت پروانه فعالیّت ، شما ملزم به شرکت در آزمون جامع وزارت بهداشت هستید...

 مدرک تحصیلی هیچ کجای دنیا در رشته های علوم پزشکی، بدون آزمون و گذراندن دوره تکمیلی در ایران مورد تائید قرار نمی گیرد...

لازم به توضیح است که ، آزمون جامعی که در ایران برگزار می شود از نظر محتوا برای فارغ التحصیلان داخل ایران و خارج ایران مشترک است تا سطح علمی مشترکی برآورد شود... 

یعنی فارغ التحصیلان دانشگاه های داخل ایران نیز ملزم به شرکت در این آزمون هستند و استثنائی برای دانشجویان داخل و یا خارج کشور وجود ندارد


6. شرایط کلی شرکت در آزمون ارزشیابی چیست ؟                     
                                                                                                                                                                                                                                                                                   
1. دانش آموختگانِ دانشگاههایی كه در هنگام شروع به تحصیل، در لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت بهداشت بوده اند:

 در صورت احراز 60 % از نمره ی كل و بالاتر در آزمون ارزشیابی رشته ی داروسازی، ملزم به گذراندن حداقل 8 واحد كارآموزی در داروخانه های دانشگاهی هستند.

 در صورت احراز 50 %  تا 60 % از نمرهی كل، ملزم به گذراندن حداقل 26 واحد تکمیلی، يا شركت مجدد در آزمون (مشروط به عدم دريافت معرفی نامه جهت شروع دوره ی تکمیلی) هستند.

در صورت احراز كمتر از 50 % از نمره ی كل، ملزم به شركت مجدد در آزمون هستند.

نکته: معرفی نامه برای طی دوره ی تکمیلی، فقط پس از تأيید نمرات در كمیسیون ارزشیابی رشته ی داروسازی صادرخواهد گردید.

2. دانش آموختگان دانشگاههايی كه در لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت بهداشت نیست:

افرادی كه از دانشگاههايی كه در لیست وزارت متبوع نیستند، فارغ التحصیل شده اند (به شرط آن كه تاريخ شروع به تحصیل آنان پیش از آگوست سال 2009 باشد)، با توجه به نمره ی كسب شده در كمیسیون ارزشیابی رشته ی داروسازی، در خصوص آنان تصمیم گیری  خواهد شد.      


7. شرایط بورسیه:

بر اساس قرارداد همکاری بین ایران و قبرس, کلیه دانشجویان ایرانی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از بورسیه 50 درصد تخفیف شهریه برخوردار می  باشند. رشته های پزشکی و دندانپزشکی بورسیه ندارند.


8. هزینه تحصیل دردانشگاه خاور نزدیک چقدر هست؟

 در دانشگاه مدیترانه شرقی به طور متوسط یک دانشجو در دوره کارشناسی رشته های علوم انسانی هر ترم 2100 دلار و در رشته های مهندسی 2600 دلار پرداخت می کند. در دوره کارشناسی ارشد بطور متوسط هر ترم 1400 دلار و در دوره ی دکترا هر ترم 2800 دلار که بعد از آزمون جامع فقط هزینه پایان نامه پرداخت می شود. رجوع شود به قسمت هزینه ها و شهریه ها

 


9 .شرایط ثبت نام  ارز دانشجویی :

ثبت نام در سامانه تاک

ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت موحد برای دانشجویان پزشکی 

ثبت نام در سامانه نشا برای دانشجویان غیر پزشکی

 


10. آزمون زبان انگلیسی

آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی   آزمون زبان  اینجا نگاه کنید.


11. هزینه خوابگاه و مسکن در قبرس چقدر است؟

هزینه به طور میانگین برای اجاره خوابگاه و یا منزل سالانه از  2500 دلار شروع  می شود.