پاسخ وزارت بهداشت به کمپین 18 هزار نفری ممنوعیت فروش صندلی پزشکی

پاسخ وزارت بهداشت به کمپین 18 هزار نفری ممنوعیت فروش صندلی پزشکی

1399/06/10
نوشته شده توسط : مدیر

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، معاونت آموزشی وزارت بهداشت به سوژه مخاطبان سامانه فارس من با عنوان « اعتراض به دور زدن کنکور دانشجویان انتقالی از خارج کشور» پاسخ داد.

این پاسخ به شرح زیر است:

برقراری عدالت آموزشی، یکپارچه سازی فرایندهای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی، و مقابله با مسیرهای فراقانونی و یا به تعبیری راهکارهای دور زدن آزمون کنکور سراسری، در اولویت و دستور کار جدّی این معاونت می باشد. موضوع انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به‌ تحصیل در خارج از کشور به داخل کشور، از گذشته و براساس مصوبات و آیین‌نامه‌های قانونی صورت می‌پذیرد.

مطابق آخرین ویرایش آیین‌نامه انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور به دانشگاه‌های داخل کشور (برای ورودی‌‏های بعد از 2017) مصوب شصت و دومین جلسه مورخ 1394.10.20 شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شرایط انتقال به داخل سختگیرانه‌تر شده و شرط دیپلم و معدل پیش‌دانشگاهی مورد نیاز جهت انتقال ورودی‌های 2017 به بعد از 14 به 17 افزایش یافته است.

با توجه به شروع نوسانات نرخ ارز در اواخر سال 1396 و پس از توقف ارائه ارز دولتی به دانشجویان، آزاد شدن نرخ ارز به نرخ بازار آزاد، ممنوعیت خرید و فروش ارز و مشکل تهیه آن و شرایط خاص پیش‌آمده برای دانشجویان و خانواده‌های آنها، این دانشجویان عملا امکان ادامه تحصیل (به دلیل عدم امکان تامین مالی و مشکل تهیه ارز) در خارج کشور را نداشتند، لذا براساس مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی مورخ 1397.4.24 تعداد واحدهای مورد نیاز گذرانده شده در خارج از کشور از 72 به 36 واحد تقلیل یافت و در عین حال، برای پیشگیری از ادامه این فرایند، موضوع انتقال از خارج به داخل کشور برای دانشجویانی که از اول ژانویه سال 2019 (11 دی ماه 1397) شروع به تحصیل کرده اند، ممنوع شده است.